ERA-2ARB1182X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1182X
Description
RES SMD 11.8KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED
Published :
Resistance :
11.8kOhm
Height :
406.4μm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
2
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Working Voltage :
50V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
ERA-2ARB1182X
Panasonic ERA-2ARB1182X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 11.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C