ERA-2ARB1181X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1181X
Description
RES SMD 1.18KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
135
In Stock :
135
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
1005
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Working Voltage :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
406.4μm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
1.18kOhm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Datasheets
ERA-2ARB1181X
Panasonic ERA-2ARB1181X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.18kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C