ERA-2ARB1152X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1152X
Description
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
ERA-2A
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
2
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Working Voltage :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
11.5kOhm
Height :
406.4μm
Surface Mount :
yes
Datasheets
ERA-2ARB1152X
Panasonic ERA-2ARB1152X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 11.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C