ERA-2ARB1151X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1151X
Description
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
0402 (1005 Metric)
Published :
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Metric) :
Working Voltage :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Resistance :
1.15kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
ERA-2A
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
ERA-2ARB1151X
Panasonic ERA-2ARB1151X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.15kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C