ERA-2ARB112X
Mfr.Part #
ERA-2ARB112X
Description
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
1.1kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Working Voltage :
50V
Number of Terminations :
2
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Height :
406.4μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Series :
ERA-2A
Power Rating :
63mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2ARB112X
Panasonic ERA-2ARB112X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C