ERA-2ARB1072X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1072X
Description
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, PUNCHED
Working Voltage :
50V
Case Code (Imperial) :
Published :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
10.7kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
Chip
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
ERA-2ARB1072X
Panasonic ERA-2ARB1072X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 10.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C