ERA-2ARB1071X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1071X
Description
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
1.07kOhm
Thin Film
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Packing Method :
TR, PUNCHED
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
0402 (1005 Metric)
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Height :
406.4μm
Case Code (Metric) :
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm