ERA-2ARB1052X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1052X
Description
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Composition :
Thin Film
Construction :
Chip
Series :
ERA-2A
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, PUNCHED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
10.5kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Height :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
ERA-2ARB1052X
Panasonic ERA-2ARB1052X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 10.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C