ERA-2ARB1051X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1051X
Description
RES SMD 1.05KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Published :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
50V
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
1.05kohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Thin Film
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Height :
406.4μm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
ERA-2ARB1051X
Panasonic ERA-2ARB1051X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.05kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C