ERA-2ARB103X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB103X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
REACH SVHC :
No SVHC
Construction :
Chip
Published :
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
ERA-2A
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
406.4μm
Resistance :
10kOhm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Composition :
Thin Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
ERA-2ARB103X
Panasonic ERA-2ARB103X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 10kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description:
The Panasonic ERA-2ARB103X is a surface mount chip resistor with a thin film construction. It has a resistance value of 10 kohm, a power rating of 63 mW, a tolerance of 0.1%, a voltage rating of 25 V, and a size of 0603 [1608 Metric]. It is AEC-Q200 qualified and is part of the ERA series.
Features:
• Thin film construction
• Resistance value of 10 kohm
• Power rating of 63 mW
• Tolerance of 0.1%
• Voltage rating of 25 V