ERA-2ARB102X
Mfr.Part #
ERA-2ARB102X
Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Resistance :
1kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Metric) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated :
25V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated DC :
25V
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Datasheets
ERA-2ARB102X
Panasonic ERA-2ARB102X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
The Panasonic Chip Resistor - Surface Mount ERA-2ARB102X is a high-performance, reliable resistor designed for use in a variety of applications. This resistor features a thin film construction with a resistance of 1KOhm and a power rating of 0.063W. It also has a tolerance of 0.1%, making it ideal for precision applications. The ERA-2ARB102X is designed to be surface mounted, making it easy to install and use in a variety of applications. It is also RoHS compliant, making it safe for use in a variety of environments. The ERA-2ARB102X is a great choice for those looking for a reliable, high-performance resistor.