ERA-2ARB1022X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1022X
Description
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
ERA-2A
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
10.2kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
ERA-2ARB1022X
Panasonic ERA-2ARB1022X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 10.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C