ERA-2ARB1021X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1021X
Description
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.02kOhm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Max Power Dissipation :
63mW
Working Voltage :
50V
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
ERA-2ARB1021X
Panasonic ERA-2ARB1021X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.02kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C