ERA-2ARB1002X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1002X
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
25 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
10kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
IEC 60115-8
Packing Method :
TR, PUNCHED
Datasheets
ERA-2ARB1002X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 10kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C