ERA-2ARB1001X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1001X
Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Factory Lead Time :
25 Weeks
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Automotive AEC-Q200
Working Voltage :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ERA-2A
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
IEC 60115-8
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ERA-2ARB1001X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C