ERA-2APB9760X
Mfr.Part #
ERA-2APB9760X
Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
70
In Stock :
70
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
1005
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
976Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
2014
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Tolerance :
±0.1%
Construction :
Chip
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED
Power Rating :
63mW
yes
JESD-609 Code :
e3
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
Datasheets
ERA-2APB9760X
Panasonic ERA-2APB9760X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 976Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C