ERA-2APB9531X
Mfr.Part #
ERA-2APB9531X
Description
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/16W 0402
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Working Voltage :
50V
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Tolerance :
±0.1%
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Height :
406.4μm
Resistance :
9.53kOhm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Datasheets
ERA-2APB9531X
Panasonic ERA-2APB9531X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 9.53kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C