ERA-2APB912X
Mfr.Part #
ERA-2APB912X
Description
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
417
In Stock :
417
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
1005
Height :
406.4μm
1 (Unlimited)
Published :
2014
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
Chip
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
50V
Resistance :
9.1kOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ERA-2APB912X
Panasonic ERA-2APB912X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 9.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C