ERA-2APB9090X
Mfr.Part #
ERA-2APB9090X
Description
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Height :
406.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
909Ohm
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
Thin Film
Published :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
ERA-2APB9090X
Panasonic ERA-2APB9090X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 909Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C