ERA-2APB8871X
Mfr.Part #
ERA-2APB8871X
Description
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
Chip
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
Working Voltage :
50V
Power Rating :
63mW
Resistance :
8.87kOhm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
ERA-2A
Datasheets
ERA-2APB8871X
Panasonic ERA-2APB8871X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 8.87kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C