ERA-2APB8870X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2APB8870X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
481
In Stock :
481
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
2014
Construction :
Chip
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
ERA-2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
0402
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Composition :
Thin Film
Resistance :
887Ohm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Working Voltage :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
ERA-2APB8870X
Panasonic ERA-2APB8870X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 887Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C