ERA-2APB8061X
Mfr.Part #
ERA-2APB8061X
Description
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
8.06kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
ERA-2APB8061X
Panasonic ERA-2APB8061X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 8.06kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C