ERA-2APB8060X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2APB8060X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, PUNCHED
Published :
Resistance :
806Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
ERA-2A
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Height :
406.4μm
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C