ERA-2APB7681X
Mfr.Part #
ERA-2APB7681X
Description
RES SMD 7.68KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
238
In Stock :
238
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
1005
Case Code (Imperial) :
0402
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistance :
7.68kOhm
Working Voltage :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
Chip
Datasheets
ERA-2APB7681X
Panasonic ERA-2APB7681X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 7.68kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C