ERA-2APB7680X
Mfr.Part #
ERA-2APB7680X
Description
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
283
In Stock :
283
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
768Ohm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Case Code (Metric) :
1005
Published :
Datasheets
ERA-2APB7680X
Panasonic ERA-2APB7680X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 768Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C