ERA-2APB7150X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2APB7150X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
320
In Stock :
320
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
ERA-2A
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Published :
2014
Case Code (Metric) :
1005
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
715Ohm
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Number of Terminations :
2
Height :
406.4μm
Datasheets
ERA-2APB7150X
Panasonic ERA-2APB7150X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 715Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C