ERA-2APB6041X
Mfr.Part #
ERA-2APB6041X
Description
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
6.04kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2APB6041X
Panasonic ERA-2APB6041X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 6.04kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C