ERA-2APB5900X
Mfr.Part #
ERA-2APB5900X
Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
900
In Stock :
900
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
590Ohm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
1005
Working Voltage :
50V
Published :
2014
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-2APB5900X
Panasonic ERA-2APB5900X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 590Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C