ERA-2APB5761X
Mfr.Part #
ERA-2APB5761X
Description
RES SMD 5.76KOHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Resistance :
5.76kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2APB5761X
Panasonic ERA-2APB5761X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 5.76kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C