ERA-2APB562X
Mfr.Part #
ERA-2APB562X
Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
40
In Stock :
40
Resistance :
5.6kOhm
Power Rating :
63mW
Published :
2014
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
1005
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW