ERA-2APB561X
Mfr.Part #
ERA-2APB561X
Description
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
560Ohm
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Datasheets
ERA-2APB561X
Panasonic ERA-2APB561X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 560Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C