ERA-2APB5491X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2APB5491X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
882
In Stock :
882
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
1005
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Series :
ERA-2A
Composition :
Thin Film
Published :
2014
Working Voltage :
50V
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
5.49kOhm
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
406.4μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-2APB5491X
Panasonic ERA-2APB5491X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 5.49kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C