ERA-2APB5490X
Mfr.Part #
ERA-2APB5490X
Description
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
194
In Stock :
194
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Published :
2014
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Working Voltage :
50V
Case Code (Imperial) :
0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm