ERA-2APB5361X
Mfr.Part #
ERA-2APB5361X
Description
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
315
In Stock :
315
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
5.36kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
2014
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
Working Voltage :
50V
Datasheets
ERA-2APB5361X
Panasonic ERA-2APB5361X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 5.36kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C