ERA-2APB5360X
Mfr.Part #
ERA-2APB5360X
Description
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
694
In Stock :
694
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Published :
2014
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Resistance :
536Ohm
Case Code (Imperial) :
0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C