ERA-2APB5231X
Mfr.Part #
ERA-2APB5231X
Description
RES SMD 5.23KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
445
In Stock :
445
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Imperial) :
0402
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
1005
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Resistance :
5.23kOhm
Tape and Reel (TR)
Datasheets
ERA-2APB5231X
Panasonic ERA-2APB5231X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 5.23kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C