ERA-2APB512X
Mfr.Part #
ERA-2APB512X
Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Working Voltage :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
ERA-2A
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Resistance :
5.1kohm
AEC-Q200
Datasheets
ERA-2APB512X
Panasonic ERA-2APB512X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 5.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C