ERA-2APB472X
Mfr.Part #
ERA-2APB472X
Description
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
ERA-2A
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Resistance :
4.7kOhm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Datasheets
ERA-2APB472X
Panasonic ERA-2APB472X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 4.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C