ERA-2APB4222X
Mfr.Part #
ERA-2APB4222X
Description
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
246
In Stock :
246
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
1005
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
2014
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
406.4μm
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
42.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Working Voltage :
50V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2APB4222X
Panasonic ERA-2APB4222X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 42.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C