ERA-2APB4220X
Mfr.Part #
ERA-2APB4220X
Description
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Max Power Dissipation :
63mW
406.4μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Resistance :
422Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2APB4220X
Panasonic ERA-2APB4220X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 422Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C