ERA-2APB3831X
Mfr.Part #
ERA-2APB3831X
Description
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
965
In Stock :
965
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Case Code (Imperial) :
0402
Published :
2014
Resistance :
3.83kOhm
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2APB3831X
Panasonic ERA-2APB3831X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 3.83kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C