ERA-2APB361X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2APB361X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
ERA-2A
Working Voltage :
50V
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Published :
Resistance :
360Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
406.4μm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
ERA-2APB361X
Panasonic ERA-2APB361X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 360Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C