ERA-2APB3401X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2APB3401X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Resistance :
3.4kOhm
Construction :
Chip
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount :
yes
Height :
406.4μm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED
Feature :
Automotive AEC-Q200
Series :
ERA-2A
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
ERA-2APB3401X
Panasonic ERA-2APB3401X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 3.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C