ERA-2APB2740X
Mfr.Part #
ERA-2APB2740X
Description
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
150
In Stock :
150
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Metric) :
1005
Resistance :
274Ohm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Published :
2014
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2APB2740X
Panasonic ERA-2APB2740X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 274Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C