ERA-2APB2671X
Mfr.Part #
ERA-2APB2671X
Description
RES SMD 2.67KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
790
In Stock :
790
Resistance :
2.67kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Working Voltage :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
0402
Chip
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Published :
2014
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2APB2671X
Panasonic ERA-2APB2671X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 2.67kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C