ERA-2APB2320X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2APB2320X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
945
In Stock :
945
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Case Code (Imperial) :
0402
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
232Ohm
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
1005
Height :
406.4μm
Series :
ERA-2A
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
50V
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED
Construction :
Chip
Feature :
Automotive AEC-Q200
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Composition :
Thin Film
Datasheets
ERA-2APB2320X
Panasonic ERA-2APB2320X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 232Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C