ERA-2APB183X
Mfr.Part #
ERA-2APB183X
Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0402
Construction :
Chip
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
18kOhm
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED
Datasheets
ERA-2APB183X
Panasonic ERA-2APB183X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 18kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C