ERA-2APB1271X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2APB1271X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
266
In Stock :
266
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
406.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Working Voltage :
50V
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0402
Construction :
RECTANGULAR
Series :
ERA-2A
Resistance :
1.27kOhm
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Published :
2014
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
ERA-2APB1271X
Panasonic ERA-2APB1271X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 1.27kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C