ERA-2APB123X
Mfr.Part #
ERA-2APB123X
Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
12kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Working Voltage :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
406.4μm
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Datasheets
ERA-2APB123X
Panasonic ERA-2APB123X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 12kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C