ERA-2APB1072X
Mfr.Part #
ERA-2APB1072X
Description
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
1
In Stock :
1
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Case Code (Imperial) :
0402
Resistance :
10.7kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
0402 (1005 Metric)
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
2014
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Datasheets
ERA-2APB1072X
Panasonic ERA-2APB1072X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 10.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C